Czy otoczenie ma znaczenie?

Od pierwszych dni życia jesteśmy zintegrowani ze społecznością. Dzięki socjalizacji zdobywamy niezbędne w życiu społecznym wzorce zachowań i doświadczenia. Najczęściej jednak nie poświęcamy temu większej uwagi. W naturalny sposób funkcjonujemy między różnymi grupami a poza rodziną, często są to relacje zupełnie przypadkowe. A czy zastanawiałeś się kiedyś jaki wpływ ma na Ciebie środowisko, w którym się obracasz?

Co sprawia, że jeden człowiek osiąga wielkie cele, pielęgnuje zdrowe nawyki i stale podnosi sobie poprzeczkę, realizując coraz śmielsze plany, podczas gdy drugi nie ma motywacji i wiary w siebie, zaniedbuje swoje zdrowie, nie realizuje swoich marzeń i uważa, że to życie pisze mu scenariusz? Odpowiedzi na to pytanie warto szukać w swoim otoczeniu, bowiem mówi się, że jesteśmy średnią 5 osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdźmy!

Zacznijmy od początku…

Naturalnie najpierw są rodzice. To od nich uczymy się pierwszych wzorców zachowań. Odgrywają oni kluczową w rolę procesie kształtowania poczucia własnej wartości, poprzez sposób, w jaki się do nas odnoszą, jak nas traktują, ale także jak postrzegają samych siebie. W badaniu opublikowanym w grudniu 2015 roku wykazano, że dziewczynki, których mamy nie były zadowolone ze swojej wagi, w dorosłości powielały wzorzec i też nie akceptowały swojego ciała. Warto więc zwracać uwagę na sposób, w jaki mówimy o sobie lub o dziecku, ponieważ ma to dla niego fundamentalne znaczenie i wpływa na jego samoocenę.

Podczas nauki w szkole nieocenioną rolę mają sami nauczyciele. Ich oczekiwania względem dzieci mają bezpośredni wpływ na rezultaty w nauce. W słynnym badaniu Roberta Rosenthala, w którym losowo wybrano nazwiska dzieci i podano je nauczycielom jakoby miały to być bardziej uzdolnione jednostki, okazało się, że wytypowane dzieci rzeczywiście osiągały znacząco wyższe wyniki w nauce. Wszystko to za sprawą podejścia do nich nauczycieli. Ukazuje to prostą zależność: im więcej się od nas wymaga, tym większe osiągamy sukcesy. Ważne jest więc, aby budować pewność siebie u dzieci i wierzyć w ich potencjał oraz motywować do ambitnych zdań. A czy próbowałeś kiedyś zmienić swoje nawyki, zacząć więcej ćwiczyć albo jeść zdrowiej?

spoleczenstwo

Nastawienie i motywacja naszych najbliższych znajomych może znacząco wpłynąć na realizację naszych postanowień.

Badania Psychological Science pokazują, że łatwiej jest nam się zdyscyplinować wśród osób, które wykazują wyższy poziom samokontroli. Tak więc jeśli chcesz zacząć regularnie ćwiczyć, to musisz częściej przebywać wśród osób zmotywowanych i zaangażowanych w działania sportowe. Podobnie jest z podjadaniem. Jak wykazało badanie, przy grubszych przyjaciołach tyjemy szybciej (szanse na to sięgają aż 57%). Tak więc trudniej będzie Ci zapanować nad dietą wśród osób, które o nią nie dbają. Odpowiedni dobór towarzystwa jest kluczowy, nie tylko po to, aby nie popełniać błędów, ale też po to, aby być szczęśliwszym człowiekiem.

Według Morana Cerfa neurobiologa z Northwestern University poczucie szczęścia jest zależne od tego, z kim spędzamy czas. Otaczanie się przyjaciółmi, którzy w różnych dziedzinach są dla nas wzorami czy autorytetami ma na nas korzystny wpływ. Z biegiem czasu, w naturalny sposób będziemy przejmować postawy i zachowania osób, których cechy pożądamy. Powyższe dane mogą dać Ci impuls do zastanowienia się, jak środowisko wpływa na Ciebie? Czy czujesz się zadowolony ze swojego życia? Czy realizujesz postanowienia? Czy osiągasz sukcesy? Czy tworzysz wartościowe relacje? Taka refleksja jest kluczowa, aby wziąć pełną odpowiedzialność za życie i zacząć samodzielnie tworzyć swoją rzeczywistość.

Drużyna

Nasza samoocena, silna wola, umiejętność wyznaczania i osiągania celów czy szczęście to składowe wielu różnych czynników.

Na niektóre nie mieliśmy wpływu, jak np. geny, pochodzenie czy wychowanie. Nie mniej jednak nad niektórymi możemy pracować i dowolnie je kształtować, ponieważ środowisko, w którym się obracamy jest dla nas znaczące. Rodzina, w której się urodziliśmy daje nam fundament, jednak z czasem możemy sami decydować z kim spędzamy najwięcej czasu, od kogo czerpiemy wzorce i kogo uważamy za autorytet. To ważne, aby spędzać czas z ludźmi, którzy mają na nas pozytywny wpływ, motywują i inspirują oraz dzielą się wartościowymi pomysłami i spostrzeżeniami. Świadome wybieranie osób do grona znajomych da Ci odpowiednie środowisko do rozwijania się i realizowania w każdej dziedzinie życia.

„Otaczaj się ludźmi, którzy cię uszczęśliwiają. Ludźmi, którzy potrafią cię rozśmieszyć,
którzy ci pomogą, gdy jesteś w potrzebie. Tymi, którym na tobie zależy. Tylko oni są warci
tego, by być częścią twojego życia. Wszyscy pozostali są tylko chwilowo.” Karol Marks

Życzę Ci, byś otaczał się wspaniałymi i otwartymi ludźmi.


A jeśli chciałbyś mieć dostęp do takiej społeczności, w której ludzie się wspierają i grają do jednej bramki, to mogę pokazać Ci jak to zrobić.
Napisz do mnie na fanpage – Kamila Ptasznik Cyfrowa Wolność

Pozdrawiam
Kamila Ptasznik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *